Den bezpečnějšího internetu rozšiřuje povědomí o nástrahách v online prostoru
Den Bezpečnějšího internetu letos připadá na první únorové úterý – tedy na 7. únor. Jedná se o jubilejní 20. ročník, do kterého se zapojilo 200 zemí. Tento den si připomínáme důležitost bezpečného chování v prostředí internetu. Upozorňovat na rizika a bezpečnost v kyberprostoru je nadmíru důležité, protože podle výzkumu Microsoftu se 69 % dotázaných v posledním roce setkalo na internetu právě s nějakým rizikem.
Nejčastějšími riziky, s nimiž mají dotázaní celosvětově nějakou zkušenost, byly dezinformace a osobní rizika jako kyberšikana, nenávistné projevy nebo hrozby násilím. Obvyklé jsou také podvody s platebními kartami nebo ukradenými přihlašovacími údaji.
Nejde však pouze o internetové podvody. Policisté se často setkávají také se sdílením intimního obsahu dospělými i dětmi. Z tohoto důvodu Policie pravidelně edukuje děti skrze projekt Tvoje cesta onlinem. Tento program učí děti zodpovědnému chování na internetu a na sociálních sítích a přibližuje způsoby jednání tzv. predátorů.
„Útoky na internetu jsou velmi sofistikované a složitě se jim brání nejen dospělí, ale hlavně děti a senioři. Proto je potřeba vedle vzdělávacích aktivit přijímat i technická a legislativní opatření a nástroje, které umožní pružnější odhalování této trestné činnosti. Zároveň ale nesmí být ohrožena ochrana soukromí uživatelů internetu,“ doplňuje náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.
Jak podvodníkům nenaletět?
- Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla své platební karty. Banky ani policisté se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány.
- Nereagujte na hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, banka by zareagovala dávno bez vás.
- Pány účtu jste jen vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.
- Mějte aktualizovaný software a antivirus, a to i na telefonu.
- V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo (spoofing) či e-mail, vč. těch vaší banky.
- Střežte si své soukromí, nesdílejte s nikým obsah přes internet. K tomuto tématu najdete více v kampani To nevymažeš!